Procesy myślenia i uczenie się odbywają się nie tylko w głowie! To zmysły  karmią mózg informacjami z otoczenia, które są potrzebne dziecku do zrozumienia świata i praw w nim rządzących.

Natomiast  jak   zapamięta Twoje dziecko  dane  mu doświadczenie, czy jest miłe czy nie miłe decyduje o szybkości  jego uczenia i  późniejszej motywacji do uczenia się.

Jak to się dzieje?

Jeśli  Twoje dziecko odbierze doświadczenie  jako bardzo trudne wręcz tragiczne, uwolniony zostaje neurotransmiter adrenalina  i kortyzol  co spowoduje  z kolei obniżenie  jego zdolności uczenia się i zapamiętywania. Wydzielają się Hormony stresu.

Hormony  te zmniejszają dopływ krwi do wyższych partii mózgu, odpowiedzialnych za planowanie, myślenie, porównywanie, wnioskowanie.

Praca mózgu staje się jednostronna, niedominująca półkula mózgowa otrzymuje mniejszy dopływ krwi przechodząc na poziom szybszych fal mózgowych beta, co  z kolei uruchamia proces aktywacyjny mózgu na obronę i ucieczkę.

Powstaje pytanie jak   możesz drogi rodzicu usprawnić   uczenie się u swojego dziecka   Jeśli  obserwujesz u niego trudności z uczeniem, brak sukcesów w nauce i niechęć do uczenia się to zapoznaj się koniecznie z artykułem  Główna przyczyna trudności w uczeniu się.

O to jedna z propozycji!  zastosowana  uaktywnia i dotlenia cały mózg i sprawia, że  w procesie uczenia jest zaangażowanych więcej ośrodków w mózgu dziecka co wpływa bardzo korzystnie na jego procesy myślenia , kojarzenia i rozwoju-  Kinezjologia Edukacyjna  z programem Gimnastyka Mózgu.